неделя, 1 декември 2024 г.

Храм „Рождество Христово“ в Дивотино на 150 години

 


На 19 декември – Неделя преди Рождество Христово, жителите на китното село Дивотино, до гр. Перник, отбелязаха 150 години от построяването на своя храм, посветен на Рождество Христово.

С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит достойната годишнина от построяването на храма, бе уважена от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, който отслужи света Литургия в обновения храм на Дивотино. В богослужението взеха участие: архимандрит Евтимий, протойерей Людмил Йорданов, предстоятел на празнуващия храм, дякон Никола Чочев и дякон Евтимий Куков.

Клиросът бе огласен от свещеник Марио Михов, който с подобаващо сладкопение и дисциплина изпълни църковните песнопения на утренята и светата Литургия.

Празникът по отбелязването на 150 години храм „Рождество Христово“ бе почетен от г-н Симеон Трайков, кмет на с. Дивотино, представители на различни организации и учреждения от селото и околността, както и десетки благочестиви християни и много деца.

След тържествената света Литургия Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп отправи към присъстващите благо слово, като ги запозна с двете събития, които са събрали верния народ в храма – отбелязването на храмовия празник и 150 години от построяването на църквата.

В своята проповед епископ Поликарп подчерта за родословието на Спасителя и за трудовете на всички, които отдадоха своя живот и послужиха от Стария Завет отци и майки за идването на Сина Божии на света. Той изтъкна покаянието и добродетелите на верните Христови предци, които са пример за всички нас.

Говорейки за 150-годишнината на храма, епископът се помоли за всички, които са съградили този храм, за всички, които са служили, работили и молили в него през годините за тяхно упокоение и вечен живот.

Молитва бе направена и за всички днешни дарители, служители на и при храма, щото Бог да ги пази, закриля и вдъхновява във всичко, което правят да бъдат добър пример за хората.

Епископ Поликарп похвали верния народ, за това, че присъства в храма, участва в духовния живот и предава вярата на подрастващото поколение.

Към всички дошли да почетат празника на селото, Негово Преосвещенство отправи поздрав и благословение от името на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, като им пожела радост, мир и достойни Рождественски и Новогодишни празници.

Поздрав към епископ Поликарп поднесоха отец Людмил, кмета на селото и общественици.

От името на местното училище „Св. св. Кирил и Методий“, деца поздравиха всички в храма със специална Рождественска програма от стихчета и песни.

На всички присъстващи на тържеството бе подарена иконичка със сцената на Рождество Христово и паметен надпис в чест на 150 години от построяването на храма.

19.12.2021 г.  Източник: eppolycarp.com 


Снимки: протойерей Костадин Тренев




Монашеското ми пострижение

 


На 26 юни с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит бе отслужена Архиерейска св. Литургия в храм „Св. Пантелеймон" в манастирския скит на Църногорския манастир, край село Смиров дол.

Светата Литургия бе възглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, който съслужи с архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян“, архимандрит Серафим, игумен на Суковския манастир в Сърбия, архимандрит Евтимий, протойерей Александър Стоев, архиерейски наместник на Радомирска духовна околия, йеродякон Вартоломей и йеродякон Поликарп.

По време на богослужението бе извършено пострижение в монашески чин на божията рабиня Румяна, на която ѝ бе дадено духовното име Павла. Послушницата бе водена под мантия от духовната старица - монахиня Рахила, игуменка на манастира „Св. Възнесение Господне“,  с. Горна Врабча, Радомирска духовна околия.

Новопостриганата монахиня от няколко години е в послушание и с голямо старание помага на братството на Църногорската обител. Завършила е основно и средно образование в родния си град Перник, и висше образование в Софийския университет "Св. Климент Охридски", със специалност "Педагогика" и квалификации в сферата на извънкласната работа с деца.  От ученическите си години активно сътрудничи на различни средства за масово осведомяване като нещатен сътрудник, а през 2004 г. е назначена за репортер в регионалния ежедневник "Градски вестник" в Перник, по-късно и като кореспондент за районите на Перник и Кюстендил  - във вестник "Стандарт". През последните 15 години съзнателно и безвъзмездно помага, според силите и възможностите си за възстановяването и укрепването на Църногорския манастир "Св. Безсребреници Козма и Дамян", а  от декември  2018 г.  по силата на договор с Агенцията по заетостта, работи в светата обител като експерт "Връзки с обществеността".

В края на богослужбата епископ Поликарп се обърна с вълнуващо пастирско слово към стеклите се многобройни духовници, монахини и миряни в манастирския скит и  разказа за дивното житие на св. Давид Солунски, чиято памет Православната църква чества на 26 юни. Той подчерта  особено голямото смирение на светеца, който за да отсече човешките си страсти, пребивавал в молитва на бадемово дърво, поради което в празничния му ден, вярващите се подкрепят телесно с бадемови ядки.

Владиката отправи благословение към присъстващите духовници, монахини, певците и богомолен народ от името на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, като призова  да бъдем благодарни на Бога за Неговите благодеяния, и чрез духовни трудове, пост, молитва и бдения да облагородяваме душите си с вяра, надежда и любов. Поздравявайки новопостриганата монахиня Павла, епископът й пожела  да има сили и смирение, за да се моли на Бога за всички, и с ревност да служи на Христа, като се утвърди като добър пример сред човеците.

В чест на празника бе осветено коливо, специално подготвено с образа на чествания св. Давид Солунски.


26.06.2020 г.

Текст: Весела Игнатова

Снимки: Александър Ангелов
Източник: eppolycarp.com

Сретение Господне 2022 - храм в кв. Тева


 Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп отслужи днес водосвет  по повод празника Сретение Господне пред  едноименната църква, която все още е на груб строеж, в пернишкия квартал 'Тева". 

За подпомагане на строежа на светата обител правителството на Бойко Борисов миналата година отпусна 75 000 лв.
"При управлението на Борисов се градеше и помагаше на духовните храмове. Реализираха се много проекти, с които се ремонтираха и реставрираха църкви и манастири. Доказателство  за това е днешният празничен водосвет пред новостроящия се храм "Сретение Господне"", коментираха лидерите на областното и общинското ръководство ГЕРБ-Перник Емил Костадинов и Денислав Захариев. 

Те отправиха остри критики към сегашното управление, което не пожали и духовните домове, където хората търсят утеха, с високите сметки за ток. 

"Много са храмовете в страната, които са притиснати от непосилните суми за електроенергия и ГЕРБ ще се бори докрай да отрегулира цената на тока им", посочиха двамата лидери от политическата сила.

Станислава Антова 

2.02.2022 г., 17:47



Лазаровден и Цветница


Икона на най-голямото чудо на Христос -Възкресението Лазарово.

 Лазарките наричали за предпазване от змея


Православните християни се готвят за Страстната седмица
Възкресението на Лазар е най-голямото чудо на Христос

 Православните християни  от целия свят  вече са съвсем близо до Празника на празниците. Наближава денят, в който Църквата ще  възгласи победата над смъртта и тлението и началото на  вечния живот с възгласа "Христос възкръсна!"  Всички с една уста и едно сърце ще се зарадват: "Наистина възкръсна!". Преди това вярващите ще са преминали ден по ден Христовите страдания  през Страстната седмица, която е време на покаяние и скръб.  
В подготовка за това Църквата е отредила  преди Страстната седмица да се празнуват две знаменателни събития от земния живот на Иисус Христос.

В съботата на Шестата седмица от Великия пост се припомня  най-голямото чудо, извършено  от Спасителя - възкресяването на  починалия преди четири дни Лазар. Това става шест дни преди юдейския празник Пасха. Христос е тръгнал за Йерусалим, но преди да стигне там отива в дома на своя приятел Лазар, защото сестрите му Мария и Марта  са Го известили, че е болен. Когато Иисус научава това, според свидетелството на евангелиста  Той казва:  "Тая болест не е за умиране, а за слава Божия, за да се прослави чрез нея Син Божий."   И наистина.  Четири дни след смъртта си Лазар е съживен  пред очите на народа. Помолени от Христос, самите хора участвали в това като преместели камъка, с който била затворена погребалната пещера, а после махнали от Лазар погребалните му завивки.  Чудото станало причина мнозина да повярват в Христа.  Така те получили и  важен урок от Господ, че трябва да  помагат на  ближните си да се освобождават от веригите на духовната смърт.  

Но възкресението на Лазар  предизвикало  силното негодувание на  първосвещениците и фарисеите  и точно в този момент е решено Иисус да бъде уловен и при първа възможност да бъде убит.  Христос е готов за това. Когато по време на приготвената за Него вечеря в дома на Лазар Мария е помазала нозете му с драгоценно миро, а Юда Искариотски е възроптал, че то не е продадено, за да се съберат пари за сиромасите,   Иисус казва: остави я; тя е запазила това за деня на погребението Ми. Защото сиромасите всякога имате при себе си, а Мене не всякога.

Това наистина са последните земни дни на Спасителя. На другия ден - в неделята,  се празнува тържественото посрещане  на Иисус Христос в Йерусалим.  От светото Евангелие знаем, как народът, виждайки в Христа очаквания Спасител, с възторг размахвал палмови клонки, постилал дрехите си, дето минавал Той, хвърлял цветя. Хората  пеели и възклицавали: "Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев". Множеството, което е с Него, когато Той вика Лазар от гроба и го възкресява от мъртвите, свидетелства за чудото. За това Го и посреща така народът, защото вече е   чул за това чудо.

И отново, и отново, както всяка година от хилядолетия,  възседнал ослето Христос влиза в  Иерусалим, идва  в храма и с царствена власт изгонва  оттам събралите се в двора му продавачи и купувачи на разни стоки, за да  извърши множество изцерения на слепи, хроми и недъгави преди да тръгне към Голгота и изкупителното си дело на Кръста.

Тези евангелски събития са повод за радост, повод за празник на всички хора, не само в Църквата. Те присъстват подобаващо и в народния календар на българина.

Според традицията на Лазаровден лазарки обхождат къщите, а на Цветница (Връбница, Неделя Вая) с цветя и върбови клонки се отива в храма. Двата празника са свързани и преливат един в друг.  

Подготовката за лазаруването започвала още от Среднопостница – средата на Великия пост. Момичетата си избирали водачка и заедно учели лазарските песни и игри. На Лазаровден, нагласени, понякога  в невестинска премяна и накичени с цветя и венчето девойките тръгвали  на групи от дома на водачката и обикаляли всички домове в селото. Обикновено това ставало от обяд на Лазаровден до обяд на Цветница.  Пропускали само къщите, където има болен или скоро починал, а и било строго запретено в една къща да се лазарува два пъти.  
Щом влезели  в двора,  лазарките запявали  песни за всеки член от семейството  като започвали от  най-стария. Пеели  за синове и внуци, за красиви  девойки и  прекрасна любов, за смели юнаци, за хубост,  за берекет и богатство. Стопаните им подарявали бели яйца като символ на новия живот и на радостта, мас, брашно и друго каквото имат.  Къща, в която са идвали лазарки, е честита през цялата година, вярвали, вярват и сега хората.

На този ден обредно били обхождани нивите и ливадите, пак с желанието за здраве и плодородие. А на лазарското хоро идвало цялото село, за да бъдат огледани и избирани бъдещите невести.

Входът Господен в Йерусалим е постлан с палмови клонки и цветя.
Рано сутринта на Цветница момичета отивали на реката с китки, венчета или малка питка с форма на бебе, която наричали „кукла“, за да „кумичат“. Момите се нареждали на брега или на моста и пускали във водата венчетата или китките,  или парче от питката. Момичето, чието венче излизало най-отпред било обявявано за „кумица“. Тази девойка била на специална почит, носели я на ръце и я уважавали много.

По някои краища  даже в нейна чест девойките мълчали, „говеели“ до третия ден на Великден. Тогава тя канела своите лазарки в дома си, гощавала ги с баница и червено яйце, прощавала им символично за всичко и едва тогава те проговаряли.
Пускането на венци от  девойките по реката  било свързано и с  желанието им да се задомят. Според някои вярвания ако венецът бил хванат от момък, той трябвало да поиска  момичето за своя жена. Затова, когато пускали венците си в реката, момичетата пеели специални любовни песни  с надежда  венците им да бъдат уловени точно  от този, който им е на сърцето.

Този ритуал  на „кумичине“ имал още едно предназначение. Преди да пуснат своите китки в реката момите  играели и пеели други специални песни  - за предпазване от змея и  от неговата опасна и зловредна любов.   
Змеят живеел извън селото, някъде вдън горите, или в пещера,  или в някой извор. Той можел да лети из облаците, имал огромна сила,  с едно духване можел да извади огромни дървета, а с едно поемане на дъх – да ги изправи. Нищо добро според земните представи не я чакало залюбената от змей мома. В някои приказки се разказва, че змеят се венчавал за избраницата си, двамата заживявали щастливо и им се раждали змейчета, но по-често сватбата със змея била другото име на смъртта.

Тази година Лазаровден ще бъде в особено време. Точно в тоя момент  цялото човечество се намира в дни на изпитание,  в условията на  небивала в световен мащаб карантина заради опасността от зараза с коронавирус. Според една статистика над 3 милиарда и 380 милиона човека в 80 държава са в принудителна или самоналожена изолация. Мерките за въвеждане на социална дистанция между хората бяха приети като надежден начин заразата да не  се разпространи. Затова вероятно по-добре ще е лазаруването да се отложи, което ама изобщо не значи, че Христос няма да възкреси Лазар.

Ясно е, че и в храмовете е редно да се спазват всички тези задължителни за безопасността на хората санитарно-хигиенни правила.
За мнозина  празникът на Възкресението Христово е единственият ден в годината, когато отиват в храма, но ето че този път ще се наложи да пропуснат и в това няма нищо фатално.  Важното е Спасителят да се ражда и възкръсва в сърцата ни и ние да сме едно с Него. Всеки сам ще направи своя избор дали след Великия пост ще приеме свето причастие и как, къде и кога ще го направи. Важното е да си пожелаем "Да бъде!" и в мир да посрещнем на Великден  Възкресението Христово,  ­ и в мир да се поздравим с победния поздрав : "Христос воскресе!" ­ "Воистину воскресе!" ­

 Руми Борисова




 

Снимки:

1- Икона на най-голямото чудо на Христос -Възкресението Лазарово.

2 - Входът Господен в Йерусалим е постлан с палмови клонки и цветя.

3 - На 20 април 2019 г. беше осветен един от малкото у нас храмове, посветени на Възкресение Лазарово. Той се намира в столичния гробищен парк „Бакърена фабрика“.

4 – Мома, която не е лазарувала, няма да се ожени

5 – Всяка година в Етнографския музей на открито Етър пресъздават лазаруването и обичая „кумичене“.  




7.04.2020 г., 20:23 за "Стандарт"

 Възкресението Христово,  ­ и в мир да се поздравим с победния поздрав : "Христос воскресе!" ­ "Воистину воскресе!" ­

 Руми Борисова

Храм „Рождество Христово“ в Дивотино на 150 години

  На 19 декември – Неделя преди Рождество Христово, жителите на китното село Дивотино, до гр. Перник, отбелязаха 150 години от построяванет...