събота, 1 май 2021 г.

Иконата на Пресвета Богородица - Всецарица в Църногорския манастир



В Църногорската света  обител посвещават празник на лика на Пресвета Богородица -Всецарица. За  чудотворната икона направиха 
песен  


На 2 май 2016 г. в Църногорската света обител край брезнишкото село Гигинци  беше интронизирана икона на  Пресвета Богородица  - Всецарица. Този образ на Божията Майка  е копие на едноименната чудотворна икона, която се намира  в съборния храм на Ватопедския манастир в Света гора - Атон. Иконата "Всецарица" ("Панта́наса"- гр. ) има удивителната способност и особената благодат от Бога да помага на страдащи от злокачествени заболявания, на измъчвани от нечисти сили, а  напоследък и от наркотични зависимости. За тази харизма, често преминаваща и върху копия на иконата, свидетелстват много изцеления, станали в Гърция, Русия, България  и другаде,  обичайно последвали след прочитане на Молебен канон  или Акатист на Пресвета Богородица пред Нейната икона “Всецарица”, съставени  от светогорския манастир Ватопед.



 
За времето на своето  пребиваване в Църногорския манастир "Всецарица" написа своя история, в която има много случаи на хора получили помощ при различни свои нужди. И наред с молитвените последования, създадени  от ватопедските монаси,  има и една песен на гръцки език, посветена на иконата, чиито автор е старецът Йосиф Ватопедски. Тази песен вече е направена и на български като е адаптирана за иконата в Църногорския манастир. Текстът основно е обработен от иконом Константин Стойчев, който е енорийски свещеник в Брезник, но служи и като ефимерий (манастирски свещеник) в манастира.

Песента в прослава на "Всецарица"  е нотирана от псалта от Белград Владимир Симич. Сръбският църковен певец, заедно със свои колеги е чест гост на манастира не само, за да пеят на празнични богослужения, но и за да преподава на желаещи църковно пеене във византийски стил.

Песента вече се пее от децата, които идват в светата обител на православни почивки. Отскоро я запя и младият певец на народни песни от Перник Антонио Симеонов. Засега има само демо записи, но скоро ще бъде направен и професионален студиен запис на песента, което е амбиция на пернишкия бизнесмен Марио Агонцев, близък приятел и спомоществовател на манастира.



Специалният празник на иконата "Всецарица"  се прави на 2 май, тъй като на тази дата иконата е дошла в манастира.
Празникът започва предния ден след заник слънце с   Всенощното бдение, а в деня на празника обикновено има  архиерейската света Литургия.  След това с иконата се прави лития около манастира. 

Иконата на Пресвета Богородица Всецарица в Гигинския манастир вече е популярна и потокът от хора, които идват да й се поклонят, е постоянен. Мнозина са и тези, дошли за втори и трети път, за да благодарят за получената свише помощ. Обикновено хората се молят за здраве. Жена разказва, как след молитви пред "Всецарица"  се разминала с тежка операция. Да благодари на Богородица идва и дядо от Перник, чийто внук след застъпничеството на Богородица - Всецарица проговорил. Млад мъж, също перничанин,  идвал в манастира да си налива вода от лековитото аязмо и всеки път се покланял на "Всецарица". Един ден той дойде да остави дар на иконата, защото с изненада установил, че се е отървал от тежко кожно страдание, за което преди това не намирал лек. Няколко са семейните двойки, които отдават раждането на своите рожби на молитвите, отправяни пред иконата  за застъпничеството  на Божията Майка пред Господ.  




Един от първите случаи на изцеление от преди години беше засвидетелстван писмено.  "На скенер ми откриха тумор в белия дроб с размери около половин сантиметър в диаметър. Лекарите решиха, че може да ме оперират и насрочиха операция. Докато чаках да дойде денят бях пуснат в отпуск от болницата. Точно по това време в столичната катедрала "Св. Александър Невски" за поклонение беше изложена иконата на Богородица Всецарица и аз горещо се молих пред нея да ми помогне да се справя с болестта. После иконата дойде в манастира и аз я последвах, за да продължа да се моля. В деня, когато трябваше да ме оперират,  бях приготвен за операцията и чаках да започне,  сутринта, за голяма моя почуда професорският  екип се отказа да ме оперира, защото туморът изчезнал. Мисля, че Света Богородица ми помогна. Вярвайте и тя ще помогне и на вас. Това беше разказал на малко листче с името си Валери Кръстев и за достоверност беше оставил своя телефонен номер.

Свои дарове на иконата направиха даже  духовници, получили разрешение на духовни проблеми след моление пред този образ на Божията майка.

С молитви пред "Всецарица" са измолили помощ и Божията подкрепа и много хора, когато иконата е била "на гости" в други храмове. През тези пет години тя е била в храм "Св. св. Кирил и Методий" в столичния квартал "Красно село", в храм " Рождество Христово"  в софийския район "Младост", а от там и в болницата по онкология в "Дървеница", където онкоболни намериха надежда и утеха чрез гостуващата им икона. Била е в Искрецкия манастир,  в Старозагорска и Неврокопска епархии и на други места.  

"При нас иконата дойде по чудодеен начин. Сякаш сама избра нашия манастир, защото без да ги търсим се намериха дарители и за самото копие, което аз харесах при зографи в Солун, и за проскинитарий, а параклисът, който първоначално беше замислен като беседка за отдих на поклонници, се оказа точното място за нея, защото беше изписан със сцени в прослава на Божията майка. Пак така Небесната Царица ни проправи път до манастира Ватопед, където,  без да чакаме, копието ни беше осветено, а пътьом случайно се намерихме и с кино екип на наши близки, който засне видео на освещаването." разказва сега игуменът на Църногорския манастир архимандрит Никанор.

Характерно за образа на Божията майка "Всецарица" е това, че Пресвета Богородица държи Младенеца на скута си, а самата тя е  седнала на трон. Над нейния образ има изписани архангели. Тази икона може да се види в много храмове и в различни варианти , но оригиналът от манастира Ватопед е малка икона, която  е в централния храм на манастира, от ляво на проскинитария, пред иконостаса. Върху главата на Божията майка има украшение в руски стил, а на копието в Църногорския манастир ореолът на Богородица и цялата икона са позлатени. 

Във Ватопед след манастирското богослужение, което завършва със света Литургия, пред иконата на Света Богородица – „Всецарица“ застава все един и същи монах, който чете Молебен канон към Божията Майка. "Той е нисък на ръст, с нормално телосложение. Побеляла коса и брада, която не е много дълга. На около 65-70-годишна възраст. Винаги облечен в пълното си монашеско облекло и излъчващ едно особено благоговение, смирение и любов. На лицето му се наблюдава винаги нещо, което напомня, че този човек носи голям товар на своите рамене. Че носи голяма отговорност." . Така го описва в свой разказ Белоградчишкия епископ Поликарп.   Ватопедският монах  застава пред чудотворния образ на Небесната Царица, запалва специално поставената за тази цел свещ от чист восък, прави три земни поклона и започва да чете последованието в прослава на Света Богородица – „Всецарица“. По време на молебното пение, освен възхвалата към Света Богородица и към Бог, Който е допуснал да имаме такава велика благодат, той поменава и имената на записаните люде, в прошение за изцеление – вдигане от болничния одър. Имената са толкова много, че четенето им надвишава времетраенето на самата молитва пет пъти, свидетелства епископ Поликарп.

Подобно нещо се случва и с ежедневното четене на Акатист на чудотворната икона на Пресвета Богородица Всецарица в Църногорския манастир. Дълъг списък с имена се чете в самия манастир, а не по-малко хора се споменават и от група жени, които почти всеки ден се събират онлайн, за да четат акатиста и да се молят за болни и здрави.

Хората, които искат да отдадат почит на иконата, могат да го направят всеки ден в манастира, а ако искат да преживеят и празника, могат  да бъдат на всенощното бдение и на  празничната света Литургия, която обикновено се оглавява от архиерей. Може да им се отдаде и да попеят новата песен в прослава на образа на Божията Майка Всецарица.





 





Няма коментари:

Публикуване на коментар

Балшенски манастир "Св. Теодор Стратилат" - с Балша

  В огърлицата от манастири на Софийската Мала света гора има един действащ манастир, който не е особено популярен. А там някога назад във в...