В огърлицата от манастири на Софийската Мала света гора има един действащ манастир, който не е особено популярен. А там някога назад във времето клепалото събирало за обща молитва над 500 монаха. Любителите на религиозен туризъм ще бъдат приятно изненадани при посещението в Балшенския манастир "Св. Теодор Стратилат", ако вече не са били там и не идват отново, за да се потопят в благодатта на това свято място. На 8 февруари, когато Църквата почита светецът войн Теодор Стратилат, манастирът има храмов празник, който и тази година ще бъде отбелязан с празнична архиерейска света Литургия. Светията се почита и на 8 юни.
Манастирът "Св. Теодор Стратилат" се намира в близост до софийското село Балша, в района на Нови Искър. До него води нов асфалтов път след отклонение от шосето от Доброславци към Балша. Отсечката е около километър и половина. Самият манастир е разположен върху открита височина в южните склонове на Западна Стара планина. Оттам се разкрива широка панорамна гледка към Софийското поле, а природата около манастира е привлекателна и много красива.
За историята на манастира се съди основно по местни предания и легенди. Не е известно кога точно е възникнал, но има предание, че бил основан по време на царуването на цар Самуил (997 -1014 г.) и бил построен от неговия зет Сеслав и дъщерята му Варвара.
Има легенда, че селото е съществувало още в праисторическите времена, когато Софийската котловина била езеро, чиито води стигали до полите на Стара планина и Витоша. По това време три сестри се омъжили в различни селища, които били кръстени на техните имена Балша, Яна и Бояна. Но друга легенда разказва, че селото носи името на местен болярин, който бил основен спомоществовател на църквата в селото "Св. Петка", датирана около ХIV век (сега в руини) и намиращия се над него манастир “Св. Теодор Стратилат”. Има и едно предание, че манастирът е основан през ХII век.
Самото място е било известно на местните хора като „Манастиро” и там наистина има следи от стари зидове. Около църквата личат основите на разрушени сгради -жилища, магерница, селскостопански и други постройки. Наблизо минавал римски път, водещ към северните части на империята. Има предположение, че манастирът е построен върху мястото на изчезнало средновековно селище, за което говорят намерените останки, но системни археологически проучвания не са направени.