сряда, 31 март 2021 г.
Скъперник
понеделник, 29 март 2021 г.
Монахът, който никого не осъдил
В календара на Църквата на 30 март е отредено да се чества паметта на монаха, който никого не осъдил.
Видение за душеполезните книги
Поучително видение за душеполезните книги на игумена Софроний, настоятел на Нямецкия манастир в Молдавия, ученик на блажения старец схимонах Паисий Величковски
събота, 27 март 2021 г.
Света мъченица Матрона Солунска
петък, 26 март 2021 г.
Колко вида приятели съществуват?
Попитали един старец:
сряда, 24 март 2021 г.
Благовещение - да кажем "да" на Господ като Пресвета Богородица
В женския месец март има две дати за специално отношение към жените. Всеки ще се сети, че едната е 8-ми март – международен ден на трудещата се жена и женската солидарност, превърнат през последните времена в поредния комерсиален празник.
Майчина обич
Светата православна Църква е отредила на 25 март да се празнува радостното евангелско събитие как изпратеният от Бога архангел Гавриил донесъл на Дева Мария благата вест за скорошното явяване на отдавна очаквания Спасител. Имало е време когато в България този ден е честван като Ден на майката и нейната грижа за децата, преди да бъде изместен в съзнанието на съвременните хора от деня 8 март, когато е прието да се поздравяват всички жени.
вторник, 23 март 2021 г.
Новият монах Никон
Светата православна Църква е отредила на 23 март да се отдава почит на светия Никон и неговите 200 ученици. Беше преди няколко години1 когато научих повече за този благочестив свещеномъченик, загинал в тежки мъчения за вярата си в Христа в първите векове.
понеделник, 22 март 2021 г.
Кога постите, не бивайте намръщени
Отшелник отишъл да се оплаче на стареца си, че всеки ден след 9 часа сутрин в своето уединение той чувства странен глад. Въпреки че в манастира, в който пребивавал преди, той успявал без усилие да прекара няколко дни без храна.- Не се учудвай за това, сине мой, - отвърнал му старецът. - В пустинята няма никой, който да бъде свидетел на твоя пост и да те поддържа и подкрепя с похвала. Преди собствената ти суета ти е служела за храна в манастира. И удоволствието, което си изпитвал като си изпъквал сред останалите с въздържанието си, е било по-сладко за тебе от обяда.
неделя, 21 март 2021 г.
Притча за коронавируса
Един монах странствал по белия свят. Веднъж срещнал чумата, която отивала към неговия роден град.
Защо журналистка стана монахиня?
Представянето на водещата:
Необичайно изглежда, когато човек на 63 години избира да се уедини в манастир. Още по-необичайно е когато това е колега журналист. Румяна Борисова, наша колега от Перник, всъшност цял живот е вървяла към вярата. Сега тя вече е сестра Павла и с пристрастие изучава делото на апостол Павел. Служи временно в Гигинския, Църногорския манастир „Св.св. Козма и Дамян“. Чака място за постоянно служене.
Тези, които ме познават, няма да се изненадат казва тя. Изборът й не е станал изведнъж. Тя има семейство, две деца. Имам чувството, че цял живот съм имала тази нагласа. Още от детските години, когато баба ми ме водеше на църква, казва сега монахинята Павла. Подстрагана е в монашески сан на 26 юни тази година. Не е имала никакви, съмнения, угризения, колебания. Но как близките й са приели нейното решение?
събота, 20 март 2021 г.
Тодорова събота и Неделя православна
Особено за християните е времето преди най-големия християнски празник Възкресение Христово - Пасха.
В дните на Светата Четиридесетница вярващите се подготвят духовно и телесно да посрещнат достойно празника на празниците.
Това е най-важният период от църковната година, а Великден е центърът на всички празници на Църквата. Великият пост е осветен от примера на Господа Иисуса Христа, Който е постил 40 дни в пустинята. Постът не е само въздържание от блажна храна. Истинският пост е придружен с усърдие в молитвата, искрено покаяние за собствените грехове и опрощение прегрешенията на другите.
петък, 19 март 2021 г.
Благодарност към Бога
Един човек чувствал себе си особено свързан с Господа Бога, тъй като се оказал щастливо спасен от опасност, застрашаваща живота му.
четвъртък, 18 март 2021 г.
Памет за светител Николай (Велимирович)
На 18 март 1956 г., преди 65 години, пред Господа се е представил светител Николай (Велимирович). Молитвите му да имаме!
(Снимката е от неговата икона в притвора на храма "Св. Николай" в родното му село Лелич, където почиват неговите мощи).
"Владика Николай е най-великият син на сръбския народ след св. Сава Сръбски! Амин!", казва за него св. Юстин Попович.
(Снимката е от неговата икона в притвора на храма "Св. Николай" в родното му село Лелич, където почиват неговите мощи).
"Владика Николай е най-великият син на сръбския народ след Св. Сава Сръбски! Амин!"
сряда, 17 март 2021 г.
Свети мъченици Павел и Иулианиа
В календара на БПЦ-БП за деня 17 март е записано, че наред с прп. Алексий, човек Божи се отдава почит и на прпмчк Павел. Признавам си, че не за първи път изпадам в недоумение от написано в календарчето, защото в пространните жития на светиите за март е отбелязано, че светите мъченици Павел и неговата сестра Иулианиа се почитат на четвъртия ден от месеца заедно с преподобния Герасим Йордански. Разликата между двете дати е точно 13 дни и се отказах да търся повече, за да избегна опасността да се окажа изгубена в календара - между т. нар. стар и т. нар. нов стил, юлиански и григориански календар. Тъй като монашеското ми име е Павла, исках да науча повече за този светия Павел от III век.
понеделник, 15 март 2021 г.
Убиецът, който постел
В края на XIX век станала една такава случка. Девойка от село се връщала след великденската ваканция от дома си в училището, където учела. Със себе си тя носела немного пари, кошничка с домашни сладкиши и няколко боядисани великденски яйца.
Светогорски игумен за Великия пост
За християнина началото на поста всеки път е повод да поднови духовната борба. Но тази година Виликият пост е особен.
Настоящият пост обаче има особеност.
Пандемията, която тегне над цялата планета повече от година, умори психически и физически всички хора.
събота, 13 март 2021 г.
Търпението спасява
Един монах имал любовта на петима от старците в манастира, но един не го харесвал и се стараел да го оскърбява по различни начини. Монахът изгубил търпение и като оставил обителта, се отдалечил в друга. Там осем души се отнасяли към него с любов, но двама го ненавиждали. Той напуснал и отишъл в трети манастир, но там само седем от братята проявявали някакво благоразположение към него, а петима се отнасяли с голямо неудоволствие. Монахът отново решил да търси ново убежище.
Да простим
Неделя на всеопрощението.
петък, 12 март 2021 г.
За Рая и Ада
Свършили земните дни на един праведен човек и Господ го прибрал в Рая. Там било приказно красиво - вечна пролет, пъстри цветя, тучни поляни, мир и любов, изобилие от блага.
четвъртък, 11 март 2021 г.
Обичай ближния ... с маска
Икона на Христос с маска направи сръбският иконописец и преподавател по иконопис доц. Тодор Митрович. Необичайният образ на Спасителя авторът му публикува на своя профил във фейсбук с пояснителен текст. В него обяснява колко голяма отговорност поемаме като не носим маски само защото това ни създава неудобство. И разказва нерадостната история по лечението на болния баща на негов приятел. Бях помолена за по-прецизен превод на текста от този, който предлага автоматичният преводач и така попаднах на тази публикация. После тя беше публикувана на български език с преведената бележка на Тодор Митрович в сайта hristianstvo.bg
Струва ми се, че никога не е било по-лесно да покажеш любовта си към ближния, отколкото днес.
И затова все още не разбирам как може на някого да му е толкова трудно да слага маска на публични места?
Сякаш е някакво огромно усилие или саможертва?
А нещата са толкова прости:
вторник, 9 март 2021 г.
Митарствата на фрески в Пенкьовския манастир
Притворът на манастирската църква "Св. Петка" в трънското село Лева река отвън е изписан със сцени от митарствата. Има и по-голяма фреска със Страшния съд.
Доброто запомни на камък - притча
Имало едно време един абитуриент, който се надявал, че богатият му баща ще му подари скъпа кола за завършването. Вместо това обаче получил... Библия. Ядосан, той напуснал дома си и така и не разбрал, че между страниците на книгата бил скрит ключът за мечтания автомобил.
Колко често ни се случва да се прехласваме по опаковката на това, което животът ни поднася, или да се разочароваме, че тя не е така лъскава, както сме очаквали! А истината е, че там, зад златистата панделка на любовта, късмета и успеха или зад измачканата хартия на обидата, несполуката и провала винаги се крие дар – онова, което винаги сме искали, или онова, от което наистина имаме нужда. Само трябва да имаме смелостта да надникнем в кутията.
Или поуката е: „Ако вашият подарък не е опакован така, както сте очаквали, то е защото е бил опакован много по-добре“.
Истинските автори на тези притчи са неизвестни. Някои се коренят в Древна Гърция, Месопотамия, Източна Азия. Общото помежду им е това, че отразяват натрупан в продължение на векове опит. Историите са дълбоко човешки и разказват за обидата, нанесена от приятел, кражбата и прошката, конфликтите между роднини, семейните отношения, успеха и разочарованието от провала. В някои действието се развива в Рая и Ада или във въображаемата страна, където живеят човешките чувства.
понеделник, 8 март 2021 г.
Паметникът от Пчелинци - знак на Освобождението
Върху каменен обелиск в някогашното село Пчелинци в Пернишко веднага след Освбождението през 1878 г. отбелязали „га ни презема цар Александър”. Селото потънало под яз. „Пчелина”, паметникът останал
Най-вероятният първи паметник на Освобождението на България от османското владичество е каменен обелиск от някогашното село Пчелинци в Пернишко. Днес селото лежи под язовир „Пчелина”, но в двора на селското училище, което е останало встрани от водата, се е запазил този паметник.
В много приписки към напрестолните евенгелия в православните храмове с ръката си свещенниците или клисарите са записвали паметните дати на пристигането на руските войски. Това обаче е паметна записка върху камък.
неделя, 7 март 2021 г.
Леворечки манастир "Св. 40 Севастийски мъченици"
В календара на Църквата има празник, посветен на светите Четиридесет Севастийски мъченици. На този ден Църквата отдава почит на 40 римски войници от арменската военна част в град Севастия (сега град Сивас) в т. нар. Малка Армения. Тези храбри войни загиват след жестоки мъчения заради своята вяра в Христа през 320 г. Това става по време на гоненията срещу християните на император Лициний, започнали през 316 г. Първото сведение за тяхното мъченичество е оставено от св. Василий Велики, потвърдено и от св. Ефрем Сирин след беседа между двамата.
Неделя на Страшния съд
В третата подготвителна неделя за Великия пост – Неделя Месопустна, Църквата ни предлага още едно оръжие за борба срещу дявола и това е СТРАХЪТ БОЖИЙ.
На Литургията се чете Евангелието за Страшния съд.
Четива за Неделя Месопустна
Апостол (1 Кор 8:8-9:2)
събота, 6 март 2021 г.
Коливо
Коливо се нарича обредно варено жито, което добре познаваме като задължителен елемент от подавките на Задушница.
В светогорския монашески живот приготвянето и благославянето на коливо е сравнително честа богослужебна практика. Прави се в памет на починалите монаси, които се споменават на общите църковни задушници и в съботите.
петък, 5 март 2021 г.
Задушница
"Милост за даване да имаш към всеки живеещ, но и умрелия не лишавай от милост" (Прем. Сир. 7:36).
Иисус й рече: Аз съм възкресението и животът; който вярва в Мене, и да умре, ще оживее. И всеки, който живее и вярва в Мене, няма да умре вовеки. Вярваш ли това? (Ев. Иоан 11: 25-26)
"Истина, истина ви казвам: който вярва в Мене, има живот вечен" (Ев. Иоан. 6:47)
А за мъртвите, че ще възкръснат, не сте ли чели в книгата на Моисея, как Бог му каза при къпината: «Аз съм Бог Авраамов, и Бог Исааков, и Бог Иаковов»?
четвъртък, 4 март 2021 г.
Благотворителност по манастирски
Отец Z разказва за матушка Меломания
Игумения Меломания много обичала своя манастир. И имало защо да го обича. Въпреки че този манастир се намирал в район с неприятното име Поганка ("поган" на руски означава незаконно родено дете или накратко както се казва разговорно у нас - копеле), с право би могло той да се счита за първокласен женски манастир не само за столицата, но и за цялата православна околност. Можете да прецените е сами:
Приказка за ангела пазител
Не било много отдавна, когато за децата на едно семейство се грижел ангел. Внимавал да не паднат, да не убодат босо краче на някое трънче, да не се подхлъзнат в потока или да се запилеят и загубят в гората. Е, случвало се някой път ангелът да се унесе в песента на птиците и да се радва на тази песен или да се омае от аромата на цветята. Тогава вниманието му отслабвало и ставали някои малки несгоди, но това се случвало много рядко.
сряда, 3 март 2021 г.
Споменават Цар Освободител на всяка литургия
На всяка литургия в българска църква по време на великия вход се споменава името на руския император Александър Николаевич като "освободител наш".
вторник, 2 март 2021 г.
Памет за Левкийски епископ Партений
На 2 март през 1982 г. пред Господа се представя един от Българските Новоизповедници, достойно носел кръста на архипастирското служение през тоталитарното гонение Левкийски
епископ Партений. (1907-1982)"Името му до ден-днешен се споменава с особено дълбоко уважение и почит, подобаваща на йерарх от сонма на църковните светители. В спомените на имащите честта да го познават, той е самоотвержено изряден архиерей и мъдър духовен наставник, съчетаващ в себе си Златоустов ораторски талант, пастирска любов и загриженост, ученост и още – рядко срещано в наше време умение на песнописец, талант, търсен за изява и извън диоцеза на родната ни Църква. За живота и дейността му всъщност може да се напише много.
понеделник, 1 март 2021 г.
За мартеницата
Тази година не попаднах на разгорещени спорове "за" и "против" мартениците. Но то е не защото ги няма, а защото Господ ме е опазил от губене на време. И слава Богу!
Храм „Рождество Христово“ в Дивотино на 150 години
На 19 декември – Неделя преди Рождество Христово, жителите на китното село Дивотино, до гр. Перник, отбелязаха 150 години от построяванет...
-
В края на Рождественският пост миналата година в социалните мрежи се разрази поредна разгорещена дискусия, свързана с "правилата...
-
Калугери бият клепала в Пернишко Все повече калугери бият клепала в Пернишко, радват се християните от района. Та...
-
На 2 март през 1982 г. пред Господа се представя един от Българските Новоизповедници, достойно носел кръста на архипастирското служение пр...